Uprawa powtarzających się truskawek

 

Uprawą truskawek zajmują się głównie duzi producenci, którzy specjalizują się w ich pozyskiwaniu. Są to owoce sezonowe, które mają stosunkowo krótki okres zbioru plonów. Na rynku znajduje się przynajmniej kilka odmian tych owoców.

Jak pielęgnować uprawę truskawek?

truskawki powtarzająceRolnictwo jest dość ryzykownym zajęciem, gdyż plony są niemalże zawsze uzależnione od pogody i warunków jakie panują w danym regionie. Przez plantatorów coraz częściej są wybierane truskawki powtarzające się z uwagi na zyski. Taka odmiana pozwala na wielokrotny zbiór plonów w trakcie jednego roku. Sadzonki charakteryzują się szybkim i ciągłym wzrostem, dlatego trzeba je przez cały czas podcinać i usuwać suche liście. Truskawki często puszczają pędy, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i ilość owoców, dlatego trzeba je systematycznie obcinać. Powtarzająca się truskawka ma pąki kwiatowe przez cały okres uprawy, więc aby owoce były smaczne i duże, to pierwsze i drugie kwiaty trzeba usuwać. Jest to odmiana, którą można uprawiać na działce, lub na plantacji tunelowej. Jeżeli sadzonki umieścimy w ziemi w marcu, to tego samego roku w czerwcu możemy już zbierać pierwsze plony. Poza obcinaniem pędów i usuwaniem nadmiernej ilości liści, truskawki trzeba nawozić. Odmianę powtarzających się owoców, wystarczy nawozić dwa razy w roku, przed posadzeniem roślinek i po zakończonym zbiorze. Są one bardziej dochodowe, niż zwykłe truskawki, które wydają dużo mniej owoców. Truskawki w sklepach i na placach targowych możemy kupić od maja do lipca.

Ponieważ truskawka powtarzająca się szybko rośnie, to musimy często je plewić i sadzić w większych odstępach. Najsmaczniejsze są owoce, które powoli dojrzewają  w słońcu i nie są do ich uprawy wykorzystywane środki chemiczne, które wpływają na smak.