Bezpieczeństwo na budowie przy wykopach

 

Większość z nas ma mylne przekonanie, iż prowadzenie wykopów bez odpowiedniego zabezpieczenia pod postacią odpowiednich rozpór jest całkowicie bezpiecznie i nie trzeba inwestować w ten temat. To bardzo niebezpieczne myślenie, ponieważ ziemia jest niezmiernie sypka i już jeden metr wykopu może doprowadzić do osunięć.

Zastosowanie wytrzymałych rozpór na budowie

wytrzymałe rozpory do wykopówZiemia, to nie skała i zawsze może dojść do niebezpiecznych osunięć, mogących zagrozić zdrowiu, a nawet życiu pracowników. W zależności od rodzaju gleby, średnio jeden metr wykopu może spowodować osunięcie. Jeśli gleba jest piaskowa, wtedy nawet mniej niż jeden metr. Dlatego, przy tego typu pracach, odpowiedzialny inwestor stosuje wytrzymałe rozpory do wykopów, aby w ten sposób zabezpieczyć miejsce pracy swoich pracowników. Stosowanie takich rozpór, jest jednocześnie w całkowitej zgodzie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Ale nie chodzi tu o przepisy, czy wymuszanie czegoś na inwestorach. Podpory są zwyczajnie bardzo potrzebne wszędzie tam, gdzie prowadzi się jakiekolwiek wykopy pod zabudowy, czy inne elementy infrastruktury, jak np. wykopy pod elementy rur gazowych, czy przewodów elektrycznych. Jednak, gdyby jakiś pracodawca, zatrudniający ludzi przy takich wykopach nie dostosował się do wymogów BHP, może ponieść dotkliwą karę. Rozpory do wykopów są wykonywane z różnych materiałów. Może to być aluminium, a może to być także stal. Wszystko zależy od tego, do jakich prac zostaną zastosowane te podpory.

Najważniejsza w tym wszystkim jest troska o człowieka, który pracuje przy wykopach. Każdy pracodawca zanim zacznie się troszczyć o efekt wykopu, powinien najpierw zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoich pracowników. Dlatego też, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie rozpory.